Založ si blog

Kedy budú Slováci bojovať s Čínou? Vďaka Naďovi asi čoskoro

Do vlády prišiel text. Volá sa Dohoda o obrannej spolupráci s USA, predkladá minister obrany Jaroslav Naď (Matovič s.r.o.) s podporou ministra zahraničných vecí Ivanom Korčokom (Sulík s.r.o.). Lebo že máme americké BlackHawky ( vojenské helikoptéry v 9 kusoch navýšené na 11 kusov) a lebo budeme mať americké F-16 ( v počte kusov 14). A aby mohli Spojenén štáty americké (USA) Slovensku poskytovať nenávratné finančné prostriedky (?) na zlepšenie slovenskej vojenskej infraštruktúry 🙂 .

Text ale aj znamená, že Slovensko bude svoje miniatúrne letecké sily ( 1 letka helikoptér a 1 letka stíhačiek) v prípade potreby poskytovať kade tade. Ráta sa napríklad s tým, že nové F-16 budú rotovať proti Rusom nad pobaltskými krajinami či Islandom.

Cesta k bojom Slovákov proti Číne je vlastne jednoduchá. Bez ohľadu na to, že ešte aj vaša nabíjačka na mobil, na ktorom si čítate tento blog tam bolo vyrobená. Záujmy USA totiž už dávno nie sú Severoatlantické. Sú skôr západno Tichomorské, a to najmä preto, lebo v danom území USA pomaly stráca možnosť projektovať svoju silu a vôlu. Inými slovami: USA stráca schopnosť presadiť svoje záujmy prostredníctvom vojenskej sily v západnom Tichomorí. Alebo ešte inak. Čím bližšie k Číne, tým menej možností a schopností svoje predstavy o geopolitike podporiť a presadiť aj silovým riešením.

USA sú si tohto faktu vedomé, a preto presúvajú výzbroj a výstroj, ako aj plánovanie a logistiku do západného Pacifiku. Kto im pomôže?

Napriek blamáži v Iraku – pre reálne neexistujúce atómové a chemické zbrane, ktoré napriek tomu boli použité ako zámienka na inváziu, napriek blamáži v Lýbii – kde odstránenie diktátora podobne ako v Iraku viedlo len k humanitárnej kríze a utečeneckej katastrofe, a napriek flagrantnému zlyhaniu v Afganistáne – kde po rokoch snaženia padla „demokratická“ vláda podporovaná USA v rádoch dní a hodín, zoči voči odhodlanému a fanatickému Talibánu.

A napriek uvedenému sa USA púšťa do ďalšieho dobrodrúžstva. V mene pruhov a hviezd, nech to preboha dnes znamená čokoľvek. Trumpovi prívrženci by totiž túto definíciu dnes opísali úplne inak ako Bidenovi voliči. A sú vlastne predstavy američanov o sebe samých niečím, za čo by mali bojovať Slováci?

USA totiž bude pre širšie“medzinárodné“ uznanie svojich vojnových aktivít určite vyžadovať podporu „spojencov“. Tak ako v prípade druhej invázie do Iraku či na roky trvajúcom výlete do Afganistanu. Bez ohľadu na OSN či zdravý rozum. A ak novú Dohodu o spolupráci s USA podpíšeme, budeme síce patriť do rodiny ďaľších 23 krajín, no zároveň sa tým aj chystáme napríklad na budúci konflikt USA s Čínou. Pa pa nabíjačky…

Čoraz viac sa odkláňame od pointy NATO. Na pripomenutie: Organizácie severoatlantickej dohody. Namierenej voči Sovietskemu zväzu a Varšavskej zmluve. Pohrobkovi studenej vojny viac menej namierenému od roku 1991 voči tomu, kto nevyhovuje politickým či mocenským alebo ekonomickým ambíciam USA. Veď len za nové stíhačky made in USA každý občan na Slovensku zaplatil 400 €!

Pochopiteľné, ak tu nechceme Rusko a putinovčinu. Menej pochopiteľné, ak máme brániť americký ekonomický záujem v Pacifiku. A môžu si za to aj kus sami.

Američania sa na Slovensku často správajú pri taľafatkách ako satrapovia v svojej provincii. Nejde len o podozrenia z úst Roberta Fica o zvláštnych návštevách z veľvyslanectva USA v prezidentskom paláci. Ide aj o takú prkotinu, ako je plot okolo ambasády, ktorý dlhé roky hyzdí Hviezdoslavovo námestie, či otázka dlhu s tým spojená. 

Veľmoc ako USA nič nerobí nezištne. Reči o „obrane demokratického priestoru“ sa pri pohľade na americkú podporu vraždiacej a teroristickej Saudskej Arábie ukazujú ako smiešne. Pre USA sú slovenské F-16 a BlackHawky sú len ďalším spôsobom, ako si u nás udržať a posilniť moc. Nie nepodobne ako Rusi zo systémom S-300 či Mig-29. Dlhé roky výcviku a logistickej podpory s pravdepodobne tajnou klauzulou o povolení na užívanie ( tak ako si v zásade bez „povolenia“ Rusov nevystrelí ani S-300) budú vyhodené do koša, ale ešte že americké zbrojárske podniky udržali výrobu, že ano.

Inak, spýtal sa niekto, aký bude vlastne offset? To znamená, že koľko peňazí vrátia americké zbrojovky späť na Slovensko? Keď Maďari nakupovali švédske Gripeny, získali offset v hodnote 110% preinvestovanej sumy. A podieľalo sa na tom 14 švédskych firiem. Koľko a kedy tu USA plánujú preinvestovať za 11 BlackHawkov a 14 F-16? Podľa dostupných informácií = 0%.

 

Dzurinda začal ako vždy. Falošne. A nielen personálnou vykrádačkou KDH

07.03.2023

Dzurindu novým kúskom nenaučíš. To si asi uvedomil aj poslanec a predseda premenovanej Modrej koalície, a najnovšie budúci podpredseda ešte raz potajme premenovaných Demokratov Miroslav Kollár. Ako sa ukazuje, neúprimnosť Dzurindovho spájania, ako to bolo v prípade SDKÚ potvrdzujú aj iné fakty. Rovnaký postup ako pri vzniku SDKÚ totiž Dzurinda zvolil aj teraz pri ďalšej [...]

Stretne sa Matovič, Sulík a Dzurinda. . . to nie je zlý vtip, to je opäť desivá realita

27.02.2023

Nech pánboh dá a tento príbeh je len fikcia – Traja „velikáni“ (1,7m Dzurinda, 1,89m Sulík a u Matoviča to bude niekde okolo Sulíka) slovenskej politiky si sadnú za jeden stôl na jeseň po parlamentných voľbách a budú spoločne na seba pozerať v nemom úžase a deja vu. V roku 2010 takto viac menej nakope už boli – Dzurinda ako predseda vlády. Sulík ako [...]

Bude Modrá koalícia Mikuláša Dzurindu opäť budovať tunel Branisko, tentoraz druhú rúru?

24.01.2023

Nešťastie nechodí po horách a nechodí len raz. Tak by väčšina obyvateľov mala reagovať na návrat Mikuláša Dzurindu prostredníctvom strany Spolu, ktorá sa dnes premenovala na Modrú koalíciu a plne sa prihlásila k Mikulášovi. Je samozrejme len náhodou že v rovnakom čase ako sa už 4 rok dôchodca Dzurinda vracia do politiky, končí technologická životnosť vytunelovaného [...]

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan zložil prísahu na ďalšie volebné obdobie. Ceremónií sa zúčastní aj šéf NATO

03.06.2023 14:31

Erdogan, ktorý krajine vládne už dvadsať rokov, má v sobotu tiež oznámiť zloženie svojej novej vlády.

Nemecko Ukrajina Rusko konflikt vojna armáda cvičenie

Ukrajina by podľa Zelenského potrebovala 50 systémov Patriot, má ich však len dva

03.06.2023 14:08

Patriot je podľa ukrajinského prezidenta jediný systém, ktorý dokáže zlikvidovať určité typy ruských rakiet.

NR SR, Rokovanie 92. schôdze, OĽaNO, Igor Matovič

Matovič predstavil Ódorovi svoje požiadavky. Vládu podporí, ak premiér vybaví podporu jeho atómovky

03.06.2023 12:08, aktualizované: 14:43

"Ak chcú od nás podporu, má to svoju cenu," uviedol po stretnutí s premiérom Ódorom líder OĽaNO.

Andrej Danko, Ide o pravdu

Danko v Ide o pravdu: Neriešime diaľnice či penzie, ale hádame sa, kto je so Západom a kto s Východom

03.06.2023 12:00

Chcem dobrý vzťah s Ukrajinou aj Ruskom, nech si to vyriešia medzi sebou, uviedol šéf SNS Andrej Danko k vojne na Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 89866x
Priemerná čítanosť článkov: 4279x

Autor blogu

Kategórie