Založ si blog

Brhelovi s kryptomenami pomáha bývalý nominant „gazdu pravice“

Oligarcha Jozef Brhel v plnom rozsahu a dlhé roky ovládal Finančnú správu. Až do akých absurdností bol ochotný zájsť sa objavuje v nedávnom článku, ktorí si žiaľ len v platenej forme nájdete tu.

Z článku sa dozvieme pre tento blog dôležité aj toto:

Okrem zmlúv na IT systémy mali Brhelovi ľudia pod palcom aj prípravu softvéru na kontrolu podvodov s kryptomenami. Vypovedal o tom kľúčový svedok v celej kauze Ľudovít Makó. Ten sa polícii priznal k zneužívaniu právomocí v čase, keď bol šéfom kriminálnej jednotky finančnej správy počas poslednej vlády Smeru.

Makó vypovedal, že keď na stretnutí s Brhelom spomenul riešenie podvodov s kryptomenami, Brhel zareagoval, že dodávateľa na takýto systém daniari už nemusia hľadať.

„Vyzýval tohto svedka, aby to pozastavili, lebo oni už v súvislosti s kryptomenami vyvíjajú svoje aktivity, pričom ľudia, ktorí vyvíjajú systém, pracujú pre nich,“ píše sa v uznesení.

 

Ako ale Brhel, bývalý funkcionár HZDS, človek 90.tych rokov zabŕdol preboha do obchodovania s kryptomenami?
Tak, že zapojil aj rodinu a dal teplý flek politickému poskokovi!

Jozef Brhel junior, sedí v množstve otcových spoločností, čo jednoducho ukazuje finstat. 

Jednou zo spoločností je aj takzvaná burza kryptomien (kryptoburzou) Eterbase. Tá aj bez toho aby bola doteraz priamo spájaná s Brhelom, už svoj škandál zažila. Údajne totiž prišla o milióny dolárov po údajnom hackerskom útoku. Prečo slovíčko údajne dávam za sebou až 2x? Nič sa totiž nedá jasne preukázať. Či klienti naozaj prišli o peniaze na základe hekerského útoku alebo to bolo inak.

Tak či tak, otázkou je, prečo tento do neba volajúci bezpečnostný problém, na ktorý doplatili tisíce klientov nikto doteraz nespojil s Jozefom Brhelom juniorom a seniorom, respektíve prečo sa nikde nespomína že vo firme Eterbase a.s. vlastní Brhelovský fond ZMJ SICAV, a. s. až 55%, keď na to stačí krátky preklik na Polročnú správu z roku 2020.

V Eterbase pôsobil Brhel junior s bývalým politikom a štátnym nominantom Robertom Auxtom. Ten sa ako kandidát dnes skrachovanej politickej strany Sieť stal v apríli roku 2016 generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Počas svojho krátkeho (len niekoľko mesačného) pôsobenia vo funkcii sa Auxt mediálne preslávil len dvomi vecami:  snahou podpísať okľukou mimo tradičnú súťaž, cez takzvané rokovacie konanie bez zverejnenia, poradenstvo s elektronickým mýtom od firmy Process management za 2,2 mil. eur. Process management bol pritom zapletený do známej kauzy „Kompa“.

Druhým prešľapom kvôli ktorému už Auxt letel zo svojho postu bol podpis zmlúv len 6 dní pred nástupom nového ministra dopravy Arpáda Erséka – NDS pod Auxtovým vedením podpísala napríklad 25. augusta 2016 zmluvu na výstavbu úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce so spoločnosťou Skanska, a. s. za vyše 197 mil. eur bez dane (takmer 237 mil. eur vrátane dane).

Diaľničiari zároveň 22. augusta 2016 uzavreli viaceré pokyny na zmenu pri výstavbe D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka so združením Ovčiarsko na čele so spoločnosťou Doprastav, a. s. Štyri pokyny na zmenu predstavovali zvýšenie ceny prác spolu o 1,54 mil. eur. Pokyn na zmenu pri stavbe D3 Svrčinovec – Skalité, uzavretý so združením na čele s Váhostavom – SK, a. s. 26. augusta, zvyšoval cenu prác o 4,94 mil. eur.

Práve pri Doprastave sa často spomína že jeden z akcionárov je Jozef Brhel starší. Váhostav patrí Jurajovi Širokému. A obidve rodiny sú spojené cez svoje deti.

Auxt tak keby chcel konať v prospech jednej veľkej oligarchickej rodiny, nekonal by inak. To, že na zákazkách od NDS profitoval aj Brhel, písal vo svojom článku ešte Ján Kuciak.

Kryptoburza Eterbase prezrádza ešte jeden zaujímavý fakt. Dlhodobo sa hovorí o vzťahu spoločnosti Asseco Central Europe s Jozefom Brhelom. Asseco sa viditeľne prepojilo s Brhelovou firmou DWC v roku 2016, čo by sa dalo považovať aj za šikovný účtovnícky manéver ako dostať provízie za rôzne tendre od Asseca k Brhelovi.

Obidve firmy (Asseco či DWC) spájajú ich aj kooperácie zo slávne neslávnymi firmami Anext, Lynx či Allexis a to samozrejme na štátnych zákazkách, vrátane tých teraz prepieraných pre ministerstvo financií a finančnú správu. Preto snáď nikoho neprekvapí že v Eterbase pôsobí aj bývalý riaditeľ Asseca pre verejný sektor Martin Smutný. Na svojom verejnom profile na sociálnej sieti Linkedin sa hrdí, že mal za Asseco na starosti samé „úspešné“ verejné projekty – pokus o náhradu rodného čísla nič nehovoriacim identifikátorom pre Ministerstvo vnútra SR za Kaliňáka, alebo spoluprácu na stále nefunkčnom a predraženom  E-healthe.

Dzurinda začal ako vždy. Falošne. A nielen personálnou vykrádačkou KDH

07.03.2023

Dzurindu novým kúskom nenaučíš. To si asi uvedomil aj poslanec a predseda premenovanej Modrej koalície, a najnovšie budúci podpredseda ešte raz potajme premenovaných Demokratov Miroslav Kollár. Ako sa ukazuje, neúprimnosť Dzurindovho spájania, ako to bolo v prípade SDKÚ potvrdzujú aj iné fakty. Rovnaký postup ako pri vzniku SDKÚ totiž Dzurinda zvolil aj teraz pri ďalšej [...]

Stretne sa Matovič, Sulík a Dzurinda. . . to nie je zlý vtip, to je opäť desivá realita

27.02.2023

Nech pánboh dá a tento príbeh je len fikcia – Traja „velikáni“ (1,7m Dzurinda, 1,89m Sulík a u Matoviča to bude niekde okolo Sulíka) slovenskej politiky si sadnú za jeden stôl na jeseň po parlamentných voľbách a budú spoločne na seba pozerať v nemom úžase a deja vu. V roku 2010 takto viac menej nakope už boli – Dzurinda ako predseda vlády. Sulík ako [...]

Bude Modrá koalícia Mikuláša Dzurindu opäť budovať tunel Branisko, tentoraz druhú rúru?

24.01.2023

Nešťastie nechodí po horách a nechodí len raz. Tak by väčšina obyvateľov mala reagovať na návrat Mikuláša Dzurindu prostredníctvom strany Spolu, ktorá sa dnes premenovala na Modrú koalíciu a plne sa prihlásila k Mikulášovi. Je samozrejme len náhodou že v rovnakom čase ako sa už 4 rok dôchodca Dzurinda vracia do politiky, končí technologická životnosť vytunelovaného [...]

Rusko, ruskí partizáni, Belgorod

Ruské milície pri vpáde do Belgorodskej oblasti použili pušky českej výroby

03.06.2023 17:01

Milície, ktoré v máji rozpútali strety v ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou, použili zahraničné zbrane vrátane českých pušiek BREN.

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan zložil prísahu na ďalšie volebné obdobie. Ceremónií sa zúčastní aj šéf NATO

03.06.2023 14:31

Erdogan, ktorý krajine vládne už dvadsať rokov, má v sobotu tiež oznámiť zloženie svojej novej vlády.

Nemecko Ukrajina Rusko konflikt vojna armáda cvičenie

Ukrajina by podľa Zelenského potrebovala 50 systémov Patriot, má ich však len dva

03.06.2023 14:08

Patriot je podľa ukrajinského prezidenta jediný systém, ktorý dokáže zlikvidovať určité typy ruských rakiet.

NR SR, Rokovanie 92. schôdze, OĽaNO, Igor Matovič

Matovič predstavil Ódorovi svoje požiadavky. Vládu podporí, ak premiér vybaví schválenie jeho atómovky

03.06.2023 12:08, aktualizované: 14:43

"Ak chcú od nás podporu, má to svoju cenu," uviedol po stretnutí s premiérom Ódorom líder OĽaNO.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 89873x
Priemerná čítanosť článkov: 4280x

Autor blogu

Kategórie