Založ si blog

Zadlžil 5-tisícovú obec, šéfovať chce takmer 700-tisícovemu kraju. Becík je dôkazom toho, ako to nerobiť

Chce riadiť kraj, no problém má aj s obcou. Starosta päťtisícovej dedinky Dvory nad Žitavou Branislav Becík si trúfa. Vo funkcii sedí prvé volebné obdobie, no už sa mu máli. Ako starosta sa rozhodol pod farbami strany Hlas-SD zabojovať o nitriansku župu. Je fascinujúce sledovať ľudí, ktorí sa po krátkom čase v komunálnej politike domnievajú, že už dokážu riadiť všetko.

V niektorých prípadoch to možné je. Prípad pána Becíka to však rozhodne nie je. Stáť na čele samosprávy si totiž vyžaduje byť nielen politikom, ale aj dobrým manažérom. A to sa o starostovi Dvorov nad Žitavou povedať nedá. Lebo čísla o finančnej kondícii Becíkovej obce teda o efektívnom riadení určite nevypovedajú.

Faktom síce je, že pandémia zasiahla mnoho obcí a samospráv, rovnako ako celý štát, dobrým riadením to však mnohé dokázali ustáť. „Nitrianske“ Dvory sú však dôkazom toho, ako to nerobiť. A to na základe dát, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v rámci projektu, ktorý sa zameriava na hospodárenia obcí, miest aj samospráv.

Z nich vyplýva, že Becík svojej dedinke nielen vyprázdnil kasu, ale ju dokonca neuveriteľne zadlžil. Pre porovnanie, zatiaľ čo priemerný dlh na jedného obyvateľa obcí na Slovensku je 98 eur na hlavu, obyvateľ Dvorov nad Žitavou má na krku až trojnásobné zadlženie. Dlh na jedného obyvateľa Becíkovej obce je totiž až 310 eur.

Celkový dlh Dvorov sa pohybuje na úrovni 40 percent, čo je štvornásobok slovenského priemeru. Ten vyrátali ekonómovia na úrovni 10 percent.

Nitrianska župa, ktorej by chce Becík šéfovať, má podľa INEKA celkový dlh dokonca nižší ako spomínaný priemer v obciach a to 9,3 percenta. Ide totiž o najlepšie hospodáriaci samosprávny kraj a v najlepšej finančnej kondícii zo všetkých. Je preto veľmi otázne, či by sa obyvatelia úspešne riadenej župy chceli dostať do rúk človeku, ktorý finančne nezvláda ani malú obec. A to aj napriek tomu, že v rámci kampane ich presviedča, že kraj stagnuje.

Takže Becík sa síce môže pochváliť tým, že počas pandémie získal pochybným spôsobom európsky nepovolený liek na liečbu Covidu-19 Ivermectin (dopyt po tomto lieku bol v tom čase vysoký), finančnému zdraviu obce to však nijakým spôsobom nepomohlo. Práve naopak. Počas vedenia Branislava Becíka došlo k jeho zhoršeniu. A nič na tom nezmení ani politická podpora obľúbeného Petra Pellegriniho, či strany Národná koalícia, za ktorej vznikom stál mečiarovec Sergej Kozlík, či dnes obvinený advokát Marek Para.

Kali prekukol falošné pózy Šimečku a Čaputovej

21.05.2024

Tragická a zúfalá chvíla. Dôsledok všetkých protestov pre Ficovým Bonaparte. Neustály pokles politickej kultúry po vstupe matovičovcov na kandidátke SaS do parlamentu od roku 2010. Vyhrocovanie mediálneho honu na premiéra, Kaliho či Blahu. Šibenice na námestiach. Posielanie do basy bez dôkazov. Alebo výmyslov. étorika bývalého smeráckeho asistenta Šimečku voči svojím [...]

Prečo nemám pochopenie pre voličov Šimečku

15.05.2024

Šimečka najmladší je derivátom svojho otca a svojho starého otca. Vždy sa našiel niekto, kto im pomohol a kto ich platil. A po koho chrbte sa doplazili ďalej a ďalej. Šimečka najmladší napríklad dokončil svoje doktorandské štúdium vďaka smeráckym europeniazom Borisa Zalu. Stretnutie s Macronom v predvolebnom boji mu sprostredkoval Štefunko. Stranu platil Truban, [...]

Fico žiaľ hovorí pravdu, niektoré štáty NATO sa chystajú do vojny. Dôkazy z otvorených zdrojov

27.02.2024

Prvý dôkaz: Emmanuel Macron po samite v Paríži reagoval na novinársku otázku k vyhláseniu Roberta Fica, podľa ktorého niektoré západné krajiny zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu. Na vyslaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu podľa Macrona nie je zhoda, „vylúčiť sa však nedá nič“. „Boli časy, keď sme si mysleli, že Ukrajincom pošleme len helmy [...]

vukovar

Tisíce brancov ročne. Chorváti spisujú proti návratu povinnej vojenčiny petíciu

19.07.2024 20:09

Chorvátsko oficiálne zrušilo brannú povinnosť v roku 2008, rok pred vstupom do Severoatlantickej aliancie.

Ľupták

Muž, ktorý napadol poslanca Ľuptáka, čelí obvineniu. Vyšetrovateľ žiada väzbu

19.07.2024 18:54, aktualizované: 19:22

Poslanec utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie.

France Cannes 2024 The Apprentice Red Carpet

Židov pobúrila reklama na športovú obuv, hnevá sa aj izraelská vláda. Prečo im prekáža slávna modelka?

19.07.2024 18:40

Firma Adidas si vybrala na svoju propagáciu Bellu Hadidovú, ktorá patrí medzi najlepšie zarábajúce modelky na celom svete. Prečo svojim kritikom kole oči?

Haiti

Pri pobreží Haiti zahynulo pri požiari lode s migrantmi najmenej 40 ľudí

19.07.2024 17:25

Ďalšie osoby utrpeli zranenie. Na lodi cestovalo vyše 80 ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 173859x
Priemerná čítanosť článkov: 4829x

Autor blogu

Kategórie