Založ si blog

Zadlžil 5-tisícovú obec, šéfovať chce takmer 700-tisícovemu kraju. Becík je dôkazom toho, ako to nerobiť

Chce riadiť kraj, no problém má aj s obcou. Starosta päťtisícovej dedinky Dvory nad Žitavou Branislav Becík si trúfa. Vo funkcii sedí prvé volebné obdobie, no už sa mu máli. Ako starosta sa rozhodol pod farbami strany Hlas-SD zabojovať o nitriansku župu. Je fascinujúce sledovať ľudí, ktorí sa po krátkom čase v komunálnej politike domnievajú, že už dokážu riadiť všetko.

V niektorých prípadoch to možné je. Prípad pána Becíka to však rozhodne nie je. Stáť na čele samosprávy si totiž vyžaduje byť nielen politikom, ale aj dobrým manažérom. A to sa o starostovi Dvorov nad Žitavou povedať nedá. Lebo čísla o finančnej kondícii Becíkovej obce teda o efektívnom riadení určite nevypovedajú.

Faktom síce je, že pandémia zasiahla mnoho obcí a samospráv, rovnako ako celý štát, dobrým riadením to však mnohé dokázali ustáť. „Nitrianske“ Dvory sú však dôkazom toho, ako to nerobiť. A to na základe dát, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v rámci projektu, ktorý sa zameriava na hospodárenia obcí, miest aj samospráv.

Z nich vyplýva, že Becík svojej dedinke nielen vyprázdnil kasu, ale ju dokonca neuveriteľne zadlžil. Pre porovnanie, zatiaľ čo priemerný dlh na jedného obyvateľa obcí na Slovensku je 98 eur na hlavu, obyvateľ Dvorov nad Žitavou má na krku až trojnásobné zadlženie. Dlh na jedného obyvateľa Becíkovej obce je totiž až 310 eur.

Celkový dlh Dvorov sa pohybuje na úrovni 40 percent, čo je štvornásobok slovenského priemeru. Ten vyrátali ekonómovia na úrovni 10 percent.

Nitrianska župa, ktorej by chce Becík šéfovať, má podľa INEKA celkový dlh dokonca nižší ako spomínaný priemer v obciach a to 9,3 percenta. Ide totiž o najlepšie hospodáriaci samosprávny kraj a v najlepšej finančnej kondícii zo všetkých. Je preto veľmi otázne, či by sa obyvatelia úspešne riadenej župy chceli dostať do rúk človeku, ktorý finančne nezvláda ani malú obec. A to aj napriek tomu, že v rámci kampane ich presviedča, že kraj stagnuje.

Takže Becík sa síce môže pochváliť tým, že počas pandémie získal pochybným spôsobom európsky nepovolený liek na liečbu Covidu-19 Ivermectin (dopyt po tomto lieku bol v tom čase vysoký), finančnému zdraviu obce to však nijakým spôsobom nepomohlo. Práve naopak. Počas vedenia Branislava Becíka došlo k jeho zhoršeniu. A nič na tom nezmení ani politická podpora obľúbeného Petra Pellegriniho, či strany Národná koalícia, za ktorej vznikom stál mečiarovec Sergej Kozlík, či dnes obvinený advokát Marek Para.

Dzurinda začal ako vždy. Falošne. A nielen personálnou vykrádačkou KDH

07.03.2023

Dzurindu novým kúskom nenaučíš. To si asi uvedomil aj poslanec a predseda premenovanej Modrej koalície, a najnovšie budúci podpredseda ešte raz potajme premenovaných Demokratov Miroslav Kollár. Ako sa ukazuje, neúprimnosť Dzurindovho spájania, ako to bolo v prípade SDKÚ potvrdzujú aj iné fakty. Rovnaký postup ako pri vzniku SDKÚ totiž Dzurinda zvolil aj teraz pri ďalšej [...]

Stretne sa Matovič, Sulík a Dzurinda. . . to nie je zlý vtip, to je opäť desivá realita

27.02.2023

Nech pánboh dá a tento príbeh je len fikcia – Traja „velikáni“ (1,7m Dzurinda, 1,89m Sulík a u Matoviča to bude niekde okolo Sulíka) slovenskej politiky si sadnú za jeden stôl na jeseň po parlamentných voľbách a budú spoločne na seba pozerať v nemom úžase a deja vu. V roku 2010 takto viac menej nakope už boli – Dzurinda ako predseda vlády. Sulík ako [...]

Bude Modrá koalícia Mikuláša Dzurindu opäť budovať tunel Branisko, tentoraz druhú rúru?

24.01.2023

Nešťastie nechodí po horách a nechodí len raz. Tak by väčšina obyvateľov mala reagovať na návrat Mikuláša Dzurindu prostredníctvom strany Spolu, ktorá sa dnes premenovala na Modrú koalíciu a plne sa prihlásila k Mikulášovi. Je samozrejme len náhodou že v rovnakom čase ako sa už 4 rok dôchodca Dzurinda vracia do politiky, končí technologická životnosť vytunelovaného [...]

Stalin / Komunisti / Komunistická strana /

Ako za II. svetovej: Medvedev prečítal šéfom zbrojárskych fabrík Stalinov list

24.03.2023 22:08

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na jednom zo zasadnutí citoval z telegramu generálneho tajomníka ÚV KSSZ Josifa Stalina zo 17. septembra 1941

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea

Vallo zvýšil v Bratislave poplatky, Heger reagoval: Obce majú viac peňazí, ako sa čakalo

24.03.2023 20:55

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení, tvrdí Heger.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Jaskyniarska skupina Spišská Belá

24.03.2023 19:45

Jaskyniarska skupina pôsobiaca vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Objavili sme a dokumentujeme 2. najhlbšiu a 6. najdlhšiu jaskyňu Slovenska - Javorinka.

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky prezident navrhne Číne vytvorenie "mierového klubu" pre Ukrajinu

24.03.2023 19:43

Brazília zastáva v zahraničnej politike neutralitu a nedávno z tohto dôvodu odmietla poskytnúť muníciu, ktorá by smerovala na Ukrajinu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 87339x
Priemerná čítanosť článkov: 4159x

Autor blogu

Kategórie