Založ si blog

Zadlžil 5-tisícovú obec, šéfovať chce takmer 700-tisícovemu kraju. Becík je dôkazom toho, ako to nerobiť

Chce riadiť kraj, no problém má aj s obcou. Starosta päťtisícovej dedinky Dvory nad Žitavou Branislav Becík si trúfa. Vo funkcii sedí prvé volebné obdobie, no už sa mu máli. Ako starosta sa rozhodol pod farbami strany Hlas-SD zabojovať o nitriansku župu. Je fascinujúce sledovať ľudí, ktorí sa po krátkom čase v komunálnej politike domnievajú, že už dokážu riadiť všetko.

V niektorých prípadoch to možné je. Prípad pána Becíka to však rozhodne nie je. Stáť na čele samosprávy si totiž vyžaduje byť nielen politikom, ale aj dobrým manažérom. A to sa o starostovi Dvorov nad Žitavou povedať nedá. Lebo čísla o finančnej kondícii Becíkovej obce teda o efektívnom riadení určite nevypovedajú.

Faktom síce je, že pandémia zasiahla mnoho obcí a samospráv, rovnako ako celý štát, dobrým riadením to však mnohé dokázali ustáť. „Nitrianske“ Dvory sú však dôkazom toho, ako to nerobiť. A to na základe dát, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v rámci projektu, ktorý sa zameriava na hospodárenia obcí, miest aj samospráv.

Z nich vyplýva, že Becík svojej dedinke nielen vyprázdnil kasu, ale ju dokonca neuveriteľne zadlžil. Pre porovnanie, zatiaľ čo priemerný dlh na jedného obyvateľa obcí na Slovensku je 98 eur na hlavu, obyvateľ Dvorov nad Žitavou má na krku až trojnásobné zadlženie. Dlh na jedného obyvateľa Becíkovej obce je totiž až 310 eur.

Celkový dlh Dvorov sa pohybuje na úrovni 40 percent, čo je štvornásobok slovenského priemeru. Ten vyrátali ekonómovia na úrovni 10 percent.

Nitrianska župa, ktorej by chce Becík šéfovať, má podľa INEKA celkový dlh dokonca nižší ako spomínaný priemer v obciach a to 9,3 percenta. Ide totiž o najlepšie hospodáriaci samosprávny kraj a v najlepšej finančnej kondícii zo všetkých. Je preto veľmi otázne, či by sa obyvatelia úspešne riadenej župy chceli dostať do rúk človeku, ktorý finančne nezvláda ani malú obec. A to aj napriek tomu, že v rámci kampane ich presviedča, že kraj stagnuje.

Takže Becík sa síce môže pochváliť tým, že počas pandémie získal pochybným spôsobom európsky nepovolený liek na liečbu Covidu-19 Ivermectin (dopyt po tomto lieku bol v tom čase vysoký), finančnému zdraviu obce to však nijakým spôsobom nepomohlo. Práve naopak. Počas vedenia Branislava Becíka došlo k jeho zhoršeniu. A nič na tom nezmení ani politická podpora obľúbeného Petra Pellegriniho, či strany Národná koalícia, za ktorej vznikom stál mečiarovec Sergej Kozlík, či dnes obvinený advokát Marek Para.

Neverte tete Juríniovej, je to ďalšia Matovičova pasca. Hlas pre ňu je hlasom proti démonom a pre Lipšica

22.09.2023

Čo urobila teta Juríniová, keď s pomocou Igora Matoviča v roku 2018 zasadla na stoličku žilinskej župy? Vyháňala z úradu démonov, spolu s Vašečkom a akýmsi exorcistom. Zároveň ale mala dobré vzťahy s Kaníkom, takže je zjavné že výsledok exorcismu sa nevydaril. Alebo že by obrátene Kaník bol tým správnym exorcistom? Tete Jurínovej zapaltili zmenu image, aby bola [...]

7 jednoduchých dôvodov, prečo voliť progresívcov je proti väčšine slovenských záujmov.

18.09.2023

Voľby sú už čoskoro aj vo vašom meste či dedine, Ak váhate koho voliť, je to v poriadku, slovenská politika bola vždy o voľbe „proti“, nie „za“. A pre tých, čo by nebodaj váhali, či dať svoj hlas nebodaj aj takým progresívcom, zhrniem fakty prečo tak preboha v žiadnom prípade nerobiť! 1. Neskúsenosť a nezrelosť: Nedostatok politických [...]

Boris Kollár spolu s mafiánom „Piťom“ objavoval aj čaro kubánskych tankov [ NOVÉ FOTO]

10.07.2023

Tomáš Rajecký po rokoch porozprával, ako to bolo v skutočnosti s Borisom Kollárom a šéfom jednej z najsilnejších mafiánskych skupín – Jurajom Ondrejčákom alias Piťom. A doložil svoju verziu pravdy aj fotografiami z archívu. To, že Kollár bol jedna ruka s mafiou roky rokúce vedia všetci bratislavčania, ktorí ich stretali. Aj na Donovaloch, kde si Kollár mal [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini chodí po Slovensku a premýšľa, či kandidovať za prezidenta. Dokedy sa rozhodne?

03.12.2023 11:48

Blížiace sa sviatočné obdobie chce Peter Pellegrini využiť na premýšľanie, či sa pustí do súboja o kreslo prezidenta.

France Israel Palestinians

Konflit v Gaze sa 'prelial' do Paríža. Islamista zabil nemeckého turistu

03.12.2023 11:23

Francúz, podozrivý z vraždy nemeckého turistu v centre Paríža, polícii povedal, že ho rozrušila situácia v Pásme Gazy.

SR Banská Bystrica Donovaly Počasie Sneh BBX

Veľké autá cez Donovaly neprejdú, cesta je ako klzisko

03.12.2023 11:16

Na horskom priechode Donovaly sa nachádza zľadovatený sneh do 2 cm. Uzavreli ho spolu horským priechodom Príslop pre vozidlá s dĺžkou nad 10 metrov.

borovice, lesopark, Žilina

Adventná drzosť: Polícia pátra po páchateľovi, ktorý zo žilinského lesoparku ukradol stromčeky

03.12.2023 10:30

Skončia ako vianočné stromčeky, alebo v niekoho súkromnej záhrade?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 124169x
Priemerná čítanosť článkov: 4967x

Autor blogu

Kategórie