Založ si blog

Rozhodne o Ukrajine Severná Kórea a Irán? Korejci majú tisíce raketometov, iránci dronov

Každý si hľadá pomoc niekde. Ukrajina získala pomoc najmä od krajín smerom na západ, Rusi sa obracajú na tých ostatných. Severná Kórea ponúkla 100 000 dobrovoľníkov výmenou za dodávky jedla a energetických surovín, Irán bude dodávateľom dronov. Tie sú najmä kópiu ukoristených izraelských a amerických dronov, kde ich technická časť síce nemá pokročilú elektronickú výbavu ale základné letové parametre ako dolet či doba letu sú podobné. Rusi mali možnosť sa s nimi stretnúť v Sýrii, kde iránske drony využívala vládna armáda.

Severokórejské možnosti ako pomôcť Rusku sú viac menej väčšou záhadou. USA a Južná Kórea odhadujú, že severokorejci disponujú viac ako 5000 raketometmi, to ale vrátane najstarších verzíí, ktoré patria skôr do múzea, napriek tomu že sú stále plne bojovo využiteľné. Vo veľkých počtoch sa ale v severokórejskej výzbroji nachádzajú 120 mm samohybné raketomety na báze sovietskeho BM 21 Grad, ale aj desiatky 300 mm raketometov podobné sovietskemu BM 30 Smerch s uvádzaným dostrelom medzi 100 až 200kilometrami. A samozrejme, stovky tisíc tún kompatibilných rakiet a delostreleckej munície využiteľných v sovietskych/ruských zbraňových systémoch.

Problémom nie je ani transport, Severná Kórea má okrem Číny a Južnej Kórey aj 16 kilometrovú hranicu s Ruskom. Vlakové spojenie medzi Moskvou a Pchjongangom je najdlším vlakovým spojením na svete s dĺžkou niečo cez 10 000 kilometrov a trvaním cesty 8 dní. Na prepravu 100 000 dobrovolníkov so zákldnou výstrojou a výzbrojou by váženým odhadom potrebovali Rusi alebo Korejci vypraviť okolo 6000 vlakových vozňov, čo je minimálne 60 vlakov. Ak by každý deň išlo len 3 vlaky, čo je určite v logistických aj prepravných možnostiach Ruska, od prvého dňa prepravy by sa všetci severokórejskí dobrovoľníci dostali do Moskvy do 40 dní.  Inými slovami – nie je to nemožné a v priebehu niekoľkých týždňov sa na Ruskej strane môžu objaviať desaťtisíce motivovaných, tvrdo cvičených a najmä loajálnych vojakov.

Predpoveď je ale iná. Putinove slová, že Západ bojuje s Ruskom do posledného Ukrajinca zjavne vyprovokovali reakcie viacerých krajín a ťažké zbrane, ktoré by dokázali Rusov nielen zastaviť ale aj poraziť začínajú prúdiť na Ukrajinu v čoraz väčších počtoch. Lebo bodom zlomu nie je 10 symbolických HIMARSov, ktoré skôr plnia PR úlohu ako skutočnú zmenu na bojiskách, ale 100. S dostatkom neustále prúdiacej munície.

Neochota poskytnúť Ukrajincom tieto počty výzbroje vrhá pravdivé svetlo na verbálne postoje amerického prezidenta o pomoci pre Ukrajincov. Je to jednoducho preto, lebo z dlhodobého hľadiska je pre USA dôležitejšie pokračovanie vojny Rusov s Ukrajinou, ako samotný víťazný koniec pre Ukrajincov. A s dostatočnou podporou od spriatelených médií, sa aj 10 raketometov prosto javí ako veľká pomoc.

 

Smutný koniec smutnej legendy – pani Remiášová stratila posledné kúsky súdnosti. Vďaka Matovičovi

24.08.2022

Jej príbeh je mementom. Tragickým, smutným, neférovým ale aj poučným. Pani Anna Remiášová je matka, ktorej syna zavraždili. Na efekt, v zásade verejne popravený. Jej 25 ročný boj o vysvetlenie, vyriešenie a potrestanie jeho vraždy je príbehom boja s veternými mlynmi, politickými predstaviteľmi, justičnými a vyšetrovacími orgánmi a výsledok je stále v nedohľadne. A [...]

Ukrajinská propaganda na Slovensku – v priamom prenose na slovenských médiách

11.08.2022

Je desivé, ak nezaznie pravda. Najmä ak sme na Pravde 🙂 A je čoraz viditeľnejšie, že sme svedkami manipulácie s informáciami na strane mnohých slovenských médií. Prvým varovným prstom by mal byť prípad bývalej ukrajinskej ombudsmanky Ludmily Denisovová. Jej farbisté klamstvá o tom, ako sa Rusi dopúšťajú sexuálnych zverstiev na deťoch a ďalších civilistoch museli [...]

Dírer za gay hviezdu. Jeho luxusné večere so Suchobom a Imrezcem sa zabudli

21.06.2022

Opäť vychádzajúca hviezda slovenskej žurnalistiky a moderátorského neba Richard Dírer vďaka svojmu bonmotu o gayoch do tváre György „Juraja“ Gyimesiho veselo rozdáva rozhovory. Témou je najmä jeho sexuálna orientácia a šikovnosť s akou zaútočil na Matovičovho pitbulla Gyimesiho. Dírer je pritom len jeden z prebehlíkov. Z pôvodného žurnalistu z rádia Twist sa [...]

Vladimir Putin

Putin uznal, že počas mobilizácie došlo k chybám. Vyzval na ich nápravu

29.09.2022 20:50

Ruský prezident uviedol, že je potrebné zamerať sa na prípady, keď úrady nesprávne povolali do zbrane napríklad chronicky chorých alebo mužov, ktorí presiahli branný vek.

Matovič

Matovič nemá mentálnu výbavu byť politikom, tvrdí politológ

29.09.2022 18:45

Finacmajster Matovič dokázal v záverečnej reči rozprávať bez prestávky viac ako dve hodiny. Pourážal opäť všetkých a tvrdí, že Fico bude ako Kadyrov.

veľvyslankyňa Holandska na Slovensku Gabriella Sancisiová

Ohrození ako sudcovia? Rezort kultúry chce chrániť novinárov

29.09.2022 18:30

Ministerstvo kultúry pozvalo odborníkov z Holandska, aby sa podelili o svoje skúsenosti v oblasti ochrany novinárov.

mikulec

SaS nebude iniciovať odvolávanie Mikulca, Sulík vylučuje dohody

29.09.2022 16:28, aktualizované: 18:43

Matovič uviedol, že Sulík sa dohaduje s "váhajúcimi" poslancami, aby podporili Matovičove odvolanie výmenou za to, že "popravia" Mikulca "ruka v ruke s mafiou zo SmeroHlasu". Sulík to označil za nehorázne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 52074x
Priemerná čítanosť článkov: 3255x

Autor blogu

Kategórie