Založ si blog

Rozhodne o Ukrajine Severná Kórea a Irán? Korejci majú tisíce raketometov, iránci dronov

Každý si hľadá pomoc niekde. Ukrajina získala pomoc najmä od krajín smerom na západ, Rusi sa obracajú na tých ostatných. Severná Kórea ponúkla 100 000 dobrovoľníkov výmenou za dodávky jedla a energetických surovín, Irán bude dodávateľom dronov. Tie sú najmä kópiu ukoristených izraelských a amerických dronov, kde ich technická časť síce nemá pokročilú elektronickú výbavu ale základné letové parametre ako dolet či doba letu sú podobné. Rusi mali možnosť sa s nimi stretnúť v Sýrii, kde iránske drony využívala vládna armáda.

Severokórejské možnosti ako pomôcť Rusku sú viac menej väčšou záhadou. USA a Južná Kórea odhadujú, že severokorejci disponujú viac ako 5000 raketometmi, to ale vrátane najstarších verzíí, ktoré patria skôr do múzea, napriek tomu že sú stále plne bojovo využiteľné. Vo veľkých počtoch sa ale v severokórejskej výzbroji nachádzajú 120 mm samohybné raketomety na báze sovietskeho BM 21 Grad, ale aj desiatky 300 mm raketometov podobné sovietskemu BM 30 Smerch s uvádzaným dostrelom medzi 100 až 200kilometrami. A samozrejme, stovky tisíc tún kompatibilných rakiet a delostreleckej munície využiteľných v sovietskych/ruských zbraňových systémoch.

Problémom nie je ani transport, Severná Kórea má okrem Číny a Južnej Kórey aj 16 kilometrovú hranicu s Ruskom. Vlakové spojenie medzi Moskvou a Pchjongangom je najdlším vlakovým spojením na svete s dĺžkou niečo cez 10 000 kilometrov a trvaním cesty 8 dní. Na prepravu 100 000 dobrovolníkov so zákldnou výstrojou a výzbrojou by váženým odhadom potrebovali Rusi alebo Korejci vypraviť okolo 6000 vlakových vozňov, čo je minimálne 60 vlakov. Ak by každý deň išlo len 3 vlaky, čo je určite v logistických aj prepravných možnostiach Ruska, od prvého dňa prepravy by sa všetci severokórejskí dobrovoľníci dostali do Moskvy do 40 dní.  Inými slovami – nie je to nemožné a v priebehu niekoľkých týždňov sa na Ruskej strane môžu objaviať desaťtisíce motivovaných, tvrdo cvičených a najmä loajálnych vojakov.

Predpoveď je ale iná. Putinove slová, že Západ bojuje s Ruskom do posledného Ukrajinca zjavne vyprovokovali reakcie viacerých krajín a ťažké zbrane, ktoré by dokázali Rusov nielen zastaviť ale aj poraziť začínajú prúdiť na Ukrajinu v čoraz väčších počtoch. Lebo bodom zlomu nie je 10 symbolických HIMARSov, ktoré skôr plnia PR úlohu ako skutočnú zmenu na bojiskách, ale 100. S dostatkom neustále prúdiacej munície.

Neochota poskytnúť Ukrajincom tieto počty výzbroje vrhá pravdivé svetlo na verbálne postoje amerického prezidenta o pomoci pre Ukrajincov. Je to jednoducho preto, lebo z dlhodobého hľadiska je pre USA dôležitejšie pokračovanie vojny Rusov s Ukrajinou, ako samotný víťazný koniec pre Ukrajincov. A s dostatočnou podporou od spriatelených médií, sa aj 10 raketometov prosto javí ako veľká pomoc.

 

Kali prekukol falošné pózy Šimečku a Čaputovej

21.05.2024

Tragická a zúfalá chvíla. Dôsledok všetkých protestov pre Ficovým Bonaparte. Neustály pokles politickej kultúry po vstupe matovičovcov na kandidátke SaS do parlamentu od roku 2010. Vyhrocovanie mediálneho honu na premiéra, Kaliho či Blahu. Šibenice na námestiach. Posielanie do basy bez dôkazov. Alebo výmyslov. étorika bývalého smeráckeho asistenta Šimečku voči svojím [...]

Prečo nemám pochopenie pre voličov Šimečku

15.05.2024

Šimečka najmladší je derivátom svojho otca a svojho starého otca. Vždy sa našiel niekto, kto im pomohol a kto ich platil. A po koho chrbte sa doplazili ďalej a ďalej. Šimečka najmladší napríklad dokončil svoje doktorandské štúdium vďaka smeráckym europeniazom Borisa Zalu. Stretnutie s Macronom v predvolebnom boji mu sprostredkoval Štefunko. Stranu platil Truban, [...]

Fico žiaľ hovorí pravdu, niektoré štáty NATO sa chystajú do vojny. Dôkazy z otvorených zdrojov

27.02.2024

Prvý dôkaz: Emmanuel Macron po samite v Paríži reagoval na novinársku otázku k vyhláseniu Roberta Fica, podľa ktorého niektoré západné krajiny zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu. Na vyslaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu podľa Macrona nie je zhoda, „vylúčiť sa však nedá nič“. „Boli časy, keď sme si mysleli, že Ukrajincom pošleme len helmy [...]

britský parlament

Už 76 britských konzervatívnych poslancov oznámilo, že nebudú opätovne kandidovať

24.05.2024 23:38

Ide o najvyšší počet odchádzajúcich poslancov od parlamentných volieb v roku 1997.

covid, koronavírus, obete, pandémia

Pandémia covidu skrátila priemernú dĺžku života o takmer dva roky

24.05.2024 23:15

Pandémia tak vymazala približne desaťročný pokrok v tejto oblasti, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia.

párty, techno, nočný život, mládež

„Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč.“ Ľudia skandovali na párty rasistické heslá, video vyvolalo pobúrenie

24.05.2024 22:27

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok označil video za "nechutné".

Maďarsko Dunaj lode zrážka

Maďarská polícia našla piatu obeť sobotňajšej zrážky lodí, hľadajú ešte dvoch

24.05.2024 22:08

Kapitána výletnej lode, ktorý je českým občanom s bydliskom na Slovensku, zadržala polícia a vypočula ako podozrivého.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 169085x
Priemerná čítanosť článkov: 4697x

Autor blogu

Kategórie