Založ si blog

Rozhodne o Ukrajine Severná Kórea a Irán? Korejci majú tisíce raketometov, iránci dronov

Každý si hľadá pomoc niekde. Ukrajina získala pomoc najmä od krajín smerom na západ, Rusi sa obracajú na tých ostatných. Severná Kórea ponúkla 100 000 dobrovoľníkov výmenou za dodávky jedla a energetických surovín, Irán bude dodávateľom dronov. Tie sú najmä kópiu ukoristených izraelských a amerických dronov, kde ich technická časť síce nemá pokročilú elektronickú výbavu ale základné letové parametre ako dolet či doba letu sú podobné. Rusi mali možnosť sa s nimi stretnúť v Sýrii, kde iránske drony využívala vládna armáda.

Severokórejské možnosti ako pomôcť Rusku sú viac menej väčšou záhadou. USA a Južná Kórea odhadujú, že severokorejci disponujú viac ako 5000 raketometmi, to ale vrátane najstarších verzíí, ktoré patria skôr do múzea, napriek tomu že sú stále plne bojovo využiteľné. Vo veľkých počtoch sa ale v severokórejskej výzbroji nachádzajú 120 mm samohybné raketomety na báze sovietskeho BM 21 Grad, ale aj desiatky 300 mm raketometov podobné sovietskemu BM 30 Smerch s uvádzaným dostrelom medzi 100 až 200kilometrami. A samozrejme, stovky tisíc tún kompatibilných rakiet a delostreleckej munície využiteľných v sovietskych/ruských zbraňových systémoch.

Problémom nie je ani transport, Severná Kórea má okrem Číny a Južnej Kórey aj 16 kilometrovú hranicu s Ruskom. Vlakové spojenie medzi Moskvou a Pchjongangom je najdlším vlakovým spojením na svete s dĺžkou niečo cez 10 000 kilometrov a trvaním cesty 8 dní. Na prepravu 100 000 dobrovolníkov so zákldnou výstrojou a výzbrojou by váženým odhadom potrebovali Rusi alebo Korejci vypraviť okolo 6000 vlakových vozňov, čo je minimálne 60 vlakov. Ak by každý deň išlo len 3 vlaky, čo je určite v logistických aj prepravných možnostiach Ruska, od prvého dňa prepravy by sa všetci severokórejskí dobrovoľníci dostali do Moskvy do 40 dní.  Inými slovami – nie je to nemožné a v priebehu niekoľkých týždňov sa na Ruskej strane môžu objaviať desaťtisíce motivovaných, tvrdo cvičených a najmä loajálnych vojakov.

Predpoveď je ale iná. Putinove slová, že Západ bojuje s Ruskom do posledného Ukrajinca zjavne vyprovokovali reakcie viacerých krajín a ťažké zbrane, ktoré by dokázali Rusov nielen zastaviť ale aj poraziť začínajú prúdiť na Ukrajinu v čoraz väčších počtoch. Lebo bodom zlomu nie je 10 symbolických HIMARSov, ktoré skôr plnia PR úlohu ako skutočnú zmenu na bojiskách, ale 100. S dostatkom neustále prúdiacej munície.

Neochota poskytnúť Ukrajincom tieto počty výzbroje vrhá pravdivé svetlo na verbálne postoje amerického prezidenta o pomoci pre Ukrajincov. Je to jednoducho preto, lebo z dlhodobého hľadiska je pre USA dôležitejšie pokračovanie vojny Rusov s Ukrajinou, ako samotný víťazný koniec pre Ukrajincov. A s dostatočnou podporou od spriatelených médií, sa aj 10 raketometov prosto javí ako veľká pomoc.

 

Dzurinda začal ako vždy. Falošne. A nielen personálnou vykrádačkou KDH

07.03.2023

Dzurindu novým kúskom nenaučíš. To si asi uvedomil aj poslanec a predseda premenovanej Modrej koalície, a najnovšie budúci podpredseda ešte raz potajme premenovaných Demokratov Miroslav Kollár. Ako sa ukazuje, neúprimnosť Dzurindovho spájania, ako to bolo v prípade SDKÚ potvrdzujú aj iné fakty. Rovnaký postup ako pri vzniku SDKÚ totiž Dzurinda zvolil aj teraz pri ďalšej [...]

Stretne sa Matovič, Sulík a Dzurinda. . . to nie je zlý vtip, to je opäť desivá realita

27.02.2023

Nech pánboh dá a tento príbeh je len fikcia – Traja „velikáni“ (1,7m Dzurinda, 1,89m Sulík a u Matoviča to bude niekde okolo Sulíka) slovenskej politiky si sadnú za jeden stôl na jeseň po parlamentných voľbách a budú spoločne na seba pozerať v nemom úžase a deja vu. V roku 2010 takto viac menej nakope už boli – Dzurinda ako predseda vlády. Sulík ako [...]

Bude Modrá koalícia Mikuláša Dzurindu opäť budovať tunel Branisko, tentoraz druhú rúru?

24.01.2023

Nešťastie nechodí po horách a nechodí len raz. Tak by väčšina obyvateľov mala reagovať na návrat Mikuláša Dzurindu prostredníctvom strany Spolu, ktorá sa dnes premenovala na Modrú koalíciu a plne sa prihlásila k Mikulášovi. Je samozrejme len náhodou že v rovnakom čase ako sa už 4 rok dôchodca Dzurinda vracia do politiky, končí technologická životnosť vytunelovaného [...]

Petr Kellner

Pád prežil, čakanie na záchranu nie. Kellnerová žiada nové vyšetrovanie smrti manžela

02.04.2023 10:43

Český miliardár zomrel na Aljaške v roku 2021.

SR Petržalka električková trať výstavba situácia BAX

Najväčšie sídlisko v strednej Európe. Petržalka má 50

02.04.2023 10:17

Pôvodných zhruba 1 800 rodinných domov v Petržalke padlo výstavbe za obeť. Bývalo v nich 15-tisíc ľudí.

vojna na ukrajine

Generál Šedivý pre CZDefence: Veľa západných politikov nepozná skutočný stav vecí na Ukrajine

02.04.2023 09:40

Rusko zmenilo svoj prístup v bojoch na Ukrajine, povedal bývalý náčelník Generálního štábu českej armády generál Jiří Šedivý.

fínsko

Fíni si volia nový parlament, favoritom pravicové strany. Ako obstojí Marinová?

02.04.2023 09:10

„Trend pravicovejších strán vo Fínsku naberá na sile," povedal Juko Rahonen z výskumného inštitútu E2.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 87701x
Priemerná čítanosť článkov: 4176x

Autor blogu

Kategórie