Podľa bývalého českého ministra zahraničných vecí, Lubomíra Zaorálka, je to už diplomatický fakt.
Predstavme si, že by mal pravdua Robertovi Ficovi sa podarilo niečo, čo by doslova prepísalo históriu – zabezpečiť stretnutie Vladimíra Putina a Donalda Trumpa v Bratislave. Takýto krok by nebol len diplomatickým majstrovským ťahom, ale aj jedinečným okamihom, ktorý by mohol Slovensko katapultovať do centra svetovej politiky. V modernej ére by sme nemali obdobu tohto stretnutia – azda iba paralela s Bratislavským mierom z čias Napoleona by vystihla historickú váhu takejto udalosti.
Robert Fico by sa tak mohol zapísať do dejín ako politik, ktorý priniesol do Bratislavy stáročia nevídaný okamih, kde by sa riešili otázky, ktoré presahujú naše hranice. Stretnutie by však nebolo bez komplikácií. Na Vladimíra Putina je vydaný medzinárodný zatykač Medzinárodným trestným súdom za vojnové zločiny. Slovensko, ako členský štát tohto súdu, má povinnosť konať – zatknúť ho. Ak by to neurobilo, mohlo by to oslabiť dôveryhodnosť krajiny na medzinárodnej scéne a naraziť na tvrdú kritiku zo strany spojencov. Ak by sa však Slovensko rozhodlo konať podľa svojich záväzkov a Putina by zatklo, mohlo by to spustiť lavínu dôsledkov vrátane ostrého konfliktu s Ruskom.
Je fascinujúce uvažovať, ako by sa k tejto situácii postavil Robert Fico, známy svojím zručným balansovaním medzi východom a západom. Na jednej strane by mal jedinečnú možnosť ukázať svoju schopnosť vyjednávať na najvyššej úrovni, na druhej strane by musel čeliť rozhodnutiu, ktoré by mohlo Slovensko zapísať do histórie buď ako štát rešpektujúci spravodlivosť, alebo ako krajinu, ktorá si vyberá pragmatizmus pred princípmi.
Bratislava by sa opäť mohla stať centrom veľkých udalostí, podobne ako v roku 1805, keď sa tu podpisoval Bratislavský mier po bitke pri Slavkove. Vtedy sme boli svedkami rozhodnutia, ktoré ovplyvnilo budúcnosť Európy. Dnes by to mohlo byť miesto, kde sa stretávajú najmocnejší lídri sveta, aby diskutovali o kľúčových otázkach globálnej bezpečnosti a mieru.
Ale na rozdiel od roku 1805 by sme teraz museli čeliť aj obrovskej zodpovednosti. Ako krajina by sme museli odpovedať na zásadnú otázku: postavíme sa na stranu spravodlivosti a medzinárodného práva, alebo dáme prednosť politickému pragmatizmu?
Takéto stretnutie by bolo neopakovateľnou príležitosťou ukázať, čo Slovensko ako štát dokáže. Zároveň by to však bol moment, ktorý by nás navždy definoval v očiach sveta. Bratislava ako miesto veľkých rozhodnutí – otázkou zostáva, aké by bolo to naše.
Čo vám hovorí diplomatická imunita. Všetci... ...
Konečne bude možnosť toho kremelského... ...
Strenutie dvoch najväčších činitelov... ...
takže ešte raz toto je hodné tak akurát Deníka... ...
Odporúčam do vašej pozornosti fakt, že bloger... ...
Celá debata | RSS tejto debaty