Zadlžil 5-tisícovú obec, šéfovať chce takmer 700-tisícovemu kraju. Becík je dôkazom toho, ako to nerobiť

16. októbra 2022, mulinkovamudrost, Nezaradené

Chce riadiť kraj, no problém má aj s obcou. Starosta päťtisícovej dedinky Dvory nad Žitavou Branislav Becík si trúfa. Vo funkcii sedí prvé volebné obdobie, no už sa mu máli. Ako starosta sa rozhodol pod farbami strany Hlas-SD zabojovať o nitriansku župu. Je fascinujúce sledovať ľudí, ktorí sa po krátkom čase v komunálnej politike domnievajú, že už dokážu riadiť všetko.

V niektorých prípadoch to možné je. Prípad pána Becíka to však rozhodne nie je. Stáť na čele samosprávy si totiž vyžaduje byť nielen politikom, ale aj dobrým manažérom. A to sa o starostovi Dvorov nad Žitavou povedať nedá. Lebo čísla o finančnej kondícii Becíkovej obce teda o efektívnom riadení určite nevypovedajú.

Faktom síce je, že pandémia zasiahla mnoho obcí a samospráv, rovnako ako celý štát, dobrým riadením to však mnohé dokázali ustáť. „Nitrianske“ Dvory sú však dôkazom toho, ako to nerobiť. A to na základe dát, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) v rámci projektu, ktorý sa zameriava na hospodárenia obcí, miest aj samospráv.

Z nich vyplýva, že Becík svojej dedinke nielen vyprázdnil kasu, ale ju dokonca neuveriteľne zadlžil. Pre porovnanie, zatiaľ čo priemerný dlh na jedného obyvateľa obcí na Slovensku je 98 eur na hlavu, obyvateľ Dvorov nad Žitavou má na krku až trojnásobné zadlženie. Dlh na jedného obyvateľa Becíkovej obce je totiž až 310 eur.

Celkový dlh Dvorov sa pohybuje na úrovni 40 percent, čo je štvornásobok slovenského priemeru. Ten vyrátali ekonómovia na úrovni 10 percent.

Nitrianska župa, ktorej by chce Becík šéfovať, má podľa INEKA celkový dlh dokonca nižší ako spomínaný priemer v obciach a to 9,3 percenta. Ide totiž o najlepšie hospodáriaci samosprávny kraj a v najlepšej finančnej kondícii zo všetkých. Je preto veľmi otázne, či by sa obyvatelia úspešne riadenej župy chceli dostať do rúk človeku, ktorý finančne nezvláda ani malú obec. A to aj napriek tomu, že v rámci kampane ich presviedča, že kraj stagnuje.

Takže Becík sa síce môže pochváliť tým, že počas pandémie získal pochybným spôsobom európsky nepovolený liek na liečbu Covidu-19 Ivermectin (dopyt po tomto lieku bol v tom čase vysoký), finančnému zdraviu obce to však nijakým spôsobom nepomohlo. Práve naopak. Počas vedenia Branislava Becíka došlo k jeho zhoršeniu. A nič na tom nezmení ani politická podpora obľúbeného Petra Pellegriniho, či strany Národná koalícia, za ktorej vznikom stál mečiarovec Sergej Kozlík, či dnes obvinený advokát Marek Para.